مجله طلا و جواهرات

طلا سفید چیست و چگونه طلای سفید را تشخیص دهیم؟

طلا سفید چیست؟ طلا سفید در ابتدا برای تقلید از پلاتین (یک فلز سفید طبیعی) ساخته شد. طلای سفید معمولاً آلیاژی است که حدود 75 درصد طلا و حدود 25 درصد نیکل و روی دارد. اگر طلای سفید 18 عیار باشد 75 درصد طلای خالص خواهد بود. در حال حاضر بخش زیادی از طلا و جواهرات موجود در بازار بر پایه طلا سفید ساخته و عرضه می‌شوند و این رنگ طلا درخشان و جذاب طرفداران بسیاری نیز دارد. اما طلا سفید چیست و رنگ سفید این نوع طلا چگونه ایجاد می‌شود؟

در طبیعت طلای سفید وجود ندارد و طلا تنها به رنگ زرد یافت می‌شود. بنابراین طلا سفید اساسا ساخته دست بشر است و با اهدافی از جمله تنوع در رنگ فلز طلا برای جلوه و جلای زیورآلات در قرن 19 میلادی به وجود آمده است. علاقه بسیاری از افراد به فلز پلاتین با رنگ سفید و جذابی که دارد و محدویت استفاده از آن در ساخت زیورآلات در آن زمان، موجب شد که سازندگان طلا و جواهر به فکر ساخت رنگ سفید طلا بیفتند و این کار را با ساخت آلیاژی از طلا انجام دادند.

طلا سفید با مخلوط کردن فلز نیکل، پالادیوم یا روی با طلا به وجود آمد. درواقع در اثر ترکیب فلزات یادشده با طلا، رنگ زرد طلا به اندازه کافی سفید می‌شود و ظاهر یک فلز سفید را پیدا خواهد کرد. در نتیجه از اواسط قرن نوزدهم به بعد به جای به کار بردن فلز پلاتین به عنوان یک فلز سفید که ارزش زیادی نیز دارد، از طلای سفید برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می‌شود که هم از پلاتین مقرون‌به‌صرفه‌تر است و هم درخشش و رنگی مشابه آن دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف طلا پیشنهاد می‌شود مقاله طلا و آلیاژ طلا چیست و رنگ‌های طلا کدام است را نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *